Rehber Apple Silicon: 8GB RAM yeterli mi?

Mac almayı düşünen çoğu kişinin düştüğü en büyük çıkmazlardan birisi: 8GB RAM yeterli mi? Fazladan 10 bin TL vermeye değer mi? 1 haftadır M2 çipli MacBook Air kullanan birisi olarak bu konuda tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Özet:
Öncelikle MacBook Pro alacaksanız 8GB RAM tercih etmenin pek mantığı yok. Bunun dışında büyük oranda kullanımınıza biraz da "yeterli" tanımınıza bağlı. Günlük kullanım için, yani internette gezme, film izleme, maillere bakma, dokümanlarla uğraşma vs. için, gayet yeterli olacaktır. 256GB depolama da bu konuda ekstrem örneklerden değilseniz genel kesime yetecektir.

Asıl makale:
Yine büyük oranda kullanımınıza biraz da "yeterli" tanımınıza bağlı. Yukarıda bahsettiğim günlük kullanım senaryosu haricinde yazılım geliştirme konularında da büyük oranda yetiyor. Kendi kullanımımdan örnek verecek olursam VMware Fusion kullanarak Ubuntu sanal makine kullanıyorum, 2GB sanal makine + VMware toplam 3.5GB üzeri bellek kullanıyor. Bunun yanında Safari'de test amaçlı 15 sekme açtım (GitHub, StackOverflow, Google araması, YouTube karışık) ve arka planda da Discord, WhatsApp, iMesajlar, Mail, Etkinlik Monitörü, AlDente ve TG Pro açıktı. Etkinlik Monitörün'den baktığım kadarıyla 1GB civarında takas alanı kullanılıyordu. İşte burada sizin "yeterli"den kastınız devreye giriyor. 1GB taşmaya rağmen cihazdaki performans farkı anlaşılmayacak düzeydeydi. Programlar arası geçişler hızlıydı, takılmalar yoktu.

Bu kullanım senaryosu ışığında 8GB RAM yetersiz diyebilirsiniz, haklısınız. Yeterli diyebilirsiniz, yine haklısınız. Şimdi matematiksel olarak yetmediği doğru ancak kullanım deneyimi olarak sentetik testler ve ağır yükler dışında fark hissedilmiyor. Ben bakmasam anlamazdım şahsen. Ayrıca sanal makine kullanmak yerine 3.5GB RAM'i daha faydalı işler için de kullanabilirsiniz tabi ki :)

Gelelim sonuca:
MacBook Air'lar hafif iş yükleri ve günlük kullanım hedeflenerek tasarlanan cihazlar olduğu için benim zannımca 8GB RAM çoğu kişiye yeterli olacaktır. Asıl düşünmeniz gereken mevzu 256GB depolama kısmı :) MacBook Pro'lara döndüğümüzde ise cihaz uzun sürelerde ağır iş yükleri altından kalkmak için tasarlandığı için ve bu ağır iş yüklerinde 8GB RAM performansı düşürebileceği için pek mantıklı bulmuyorum.

3 gün önce MacBook Air M1 8GB aldım. Safari, Discord, Steam, Spotify, WhatsApp vs. açık olmasına rağmen 2GB daha RAM alanın kalması şaşırtmıştı. Windows'da bunu görmem imkansızdı.
CleanMyMac X benzeri programlar kullanılarak daha da boşluk açılabililir.
256GB depolama alanına gelirsek de iCloud veya Google Drive kullandığım için bana sorun olacağını sanmıyorum. Fazla yer kaplayan oyunlar olabilir, zaten oyun için yapılmamış bir bilgisayar.

Hayırlı olsun bu arada. 😍

Kendinizi kandırmayın bence, yetmez. Bu sizin ayıbınız değil, Apple'ın yıllarca üzerine koya koya bugünlere getirdiği strateji. Apple kullanıcıları ürünlerini taparcasına savunma eğilimindeler, eksiklerini görmek lazım bu cihazın. Bilerek sakatlanmış bu cihazdaki 8 GB yetmiyor doğru düzgün;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Render için şu cihazı alan varsa patates olur 8gb ram'le.
Normal kullanımda fazladan iki-üç sekme açsan zaten patates oluyor cihaz. M2'nin suçu değil, M2 haydi haydi yeter de uzun yıllar "günlük kullanım" için ama Apple bilerek sakatlıyor 8 GB yapıp.

Render için şu cihazı alan varsa patates olur 8gb ram'le.
bu ağır iş yüklerinde 8GB RAM performansı düşürebileceği için pek mantıklı bulmuyorum.

@Cruslan konu içinde bizzat kullanim tecrübesi veren iki kişi var. Ya yalan söylüyoruz ya da bize yetiyor. Yazimda da sentetik testler ve ağır is yuklerinde yetmediğinden bahsettim. At gözlüğünü çıkartıp tekrar okumanı tavsiye ederim. Tatmin olmazsan daha da yapacak bir şey yok.

@Cruslan konu içinde bizzat kullanim tecrübesi veren iki kişi var. Ya yalan söylüyoruz ya da bize yetiyor. Yazimda da sentetik testler ve ağır is yuklerinde yetmediğinden bahsettim. At gözlüğünü çıkartıp tekrar okumanı tavsiye ederim. Tatmin olmazsan daha da yapacak bir şey yok.
Bizzat kullanım tecrübesi en fazla 3 günlük olunca tabii pek inandırıcı gelmiyor. Apple 8 GB deyip ayakta uyutuyor ya, o canımı sıkan tek şey.

Mac almayı düşünen çoğu kişinin düştüğü en büyük çıkmazlardan birisi: 8 GB RAM yeterli mi? Fazladan 10 bin TL vermeye değer mi? 1 haftadır M.2 çipli MacBook Air kullanan birisi olarak bu konuda tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Özet:
Öncelikle MacBook Pro alacaksanız 8 GB RAM tercih etmenin pek mantığı yok. Bunun dışında büyük oranda kullanımınıza biraz da "yeterli" tanımınıza bağlı. Günlük kullanım için, yani internette gezme, film izleme, maillere bakma, dokümanlarla uğraşma vs. için, gayet yeterli olacaktır. 256 GB depolama da bu konuda ekstrem örneklerden değilseniz genel kesime yetecektir.

Asıl makale:
Yine büyük oranda kullanımınıza biraz da "yeterli" tanımınıza bağlı. Yukarıda bahsettiğim günlük kullanım senaryosu haricinde yazılım geliştirme konularında da büyük oranda yetiyor. Kendi kullanımımdan örnek verecek olursam VMware Fusion kullanarak Ubuntu sanal makine kullanıyorum, 2 GB sanal makine + VMware toplam 3.5GB üzeri bellek kullanıyor. Bunun yanında Safari'de test amaçlı 15 sekme açtım (GitHub, Stack Overflow, Google araması, YouTube karışık) ve arka planda da Discord, WhatsApp, iMesajlar, Mail, Etkinlik Monitörü, AlDente ve TG Pro açıktı. Etkinlik Monitörün'den baktığım kadarıyla 1GB civarında takas alanı kullanılıyordu. İşte burada sizin "yeterli"den kastınız devreye giriyor. 1GB taşmaya rağmen cihazdaki performans farkı anlaşılmayacak düzeydeydi. Programlar arası geçişler hızlıydı, takılmalar yoktu.

Bu kullanım senaryosu ışığında 8 GB RAM yetersiz diyebilirsiniz, haklısınız. Yeterli diyebilirsiniz, yine haklısınız. Şimdi matematiksel olarak yetmediği doğru ancak kullanım deneyimi olarak sentetik testler ve ağır yükler dışında fark hissedilmiyor. Ben bakmasam anlamazdım şahsen. Ayrıca sanal makine kullanmak yerine 3.5GB RAM'i daha faydalı işler için de kullanabilirsiniz tabii ki :)

Gelelim sonuca:
MacBook Air'lar hafif iş yükleri ve günlük kullanım hedeflenerek tasarlanan cihazlar olduğu için benim zannımca 8 GB RAM çoğu kişiye yeterli olacaktır. Asıl düşünmeniz gereken mevzu 256 GB depolama kısmı :) MacBook Pro'lara döndüğümüzde ise cihaz uzun sürelerde ağır iş yükleri altından kalkmak için tasarlandığı için ve bu ağır iş yüklerinde 8 GB RAM performansı düşürebileceği için pek mantıklı bulmuyorum.

Zaten MacBook Pro alan birisinin ağır işler yapacağını düşünüyorum. Bu yüzden Apple'ın bence ağır işler için yarattığı bir laptopa 8 GB koyması saçma. Ha Air içinse gayet de yeter.

Bu yorum bana komik geliyor ne diyeyim. Cruslan'a katılıyorum.
M2 günlük işleri fersah fersah karşılayabilecek verimli ve güçlü bir platform. Macbook'lar ekran olsun, klavye-touchpad olsun, hoparlör olsun harika cihazlar ama kim 8 GB RAM yeter derse orada dur derim. Kendi Linux kullandığım 12 GB RAM'lı laptopta yetiremiyorum çok fazla programla uğraşıyorsam.

Geri
Yukarı Alt