İnceleme Delta GPS-750FB 80+ Platinum

Her şey geçen hafta @Mithat Berhan'ın yan tarafta şu konuyu açması ile başladı:

Konuda model bakarken XPG Pylon ve türevi modellere bakınıyorduk ama Mithat saat 3 sularında şu model ile çıkageldi:

"QP ve Delta PSU? Ne alaka?" diye söylenirken hemen bu modeli araştırmaya koyuldum ama yok... Hiçbir yerde yok. 10938939 tane Bookmark'ın olduğu PSU klasörümde nereye bakarsam bakayım hiçbir şekilde çıkmıyordu. Aradan 3 saatin geçtiğini fark ettim ve pes etme noktasına gelecekken: "Acaba şurada var mıdır? Hiç sanmıyorum ama bakmaktan zarar gelmez." dedikten sonra son bir umut şuraya baktım ve çıktı:

Sonra elden geldiğince irdeledikten sonra saat gece 10 gibi Mithat'a yine aynı konuda geri dönüş yaptım. Bu model kaliteliydi evet. Peki ne kadar kaliteli? Aynı fiyattaki rakiplerine göre durumu ne? Şimdi bu sorulara cevap bulmaya çalışalım.

İlk olarak Delta'nın PSU marketindeki yeri nedir? Ne yapıyor bu adamlar? Kimler için üretim yapıyor?

Sitesi gayet nezih. Products kısmına baktığımızda zaten hemen hemen her şey belli oluyor. Bu adamların yapmadığı şey yok...

1707946110359.png

Bakın bu sadece PSU kısmı. "Transformer" adıyla gördüğünüz o devre elemanı aslında bir PSU üreticisinin imzasıdır. Ürettikleri her ürünün datasheet'ine kadar koymuşlar. Üstelik sadece bununla da bitmiyor:

1707946326010.png

Adaptörlerine bir yerlerde denk gelmiş hatta kullanmış olabilirsiniz. Bunların içine girmeyi de sizlere bırakıyorum artık. Bu adamlar tüm dünyayı üretiyor. PSU konusunda nerelerde imzaları var peki?

Delta genellikle sunucular için PSU üretimi yapar. AMD'nin EPYC işlemcilerinin sunucu pazarındaki yerini düşünürseniz, Delta PSU'ların sunucu pazarındaki yerini de aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. Son kullanıcı pazarı için çıkardığı epey ürün var ve hiç de hafife alınacak modeller değiller. Örnekler ile başlayalım:

Mesela bu model. Peki bu modelin kalite ve performansı nasıl? Kalitesi de performansı da muazzam.

Şu model var. Mükemmel bir şey:

Bakın bu PSU öylesine üretilmiş bir PSU değil. Ciddi ciddi gelmiş geçmiş en iyi güç kaynağı olan AX1600I'ye kafa tutan bir model. Seasonic'in Prime TX'i için de aynısı geçerli. Kalite akıyor yaptıkları işlerden anlayacağınız.

AX1600I'yi geçemiyor tabii orası ayrı konu. Onu kimse geçemez...

En bariz iki örnek bu. Delta'nın top kalitede ürünler üretebildiğini gördüğümüze göre gelelim bugünkü inceleyeceğimiz modele. İlk olarak bazı tuhaflıklar ile başlayalım:

• 2400 TL fiyata 80+ Platinum sertifikalı bir model alınabilmesi. (Biliyorum bir anlamı yok tek başına ama bir şeye dikkat çekeceğim.)
  • Üstte Delta şöyle kaliteli böyle kaliteli diye bahsettik kendisinden ama bu PSU'nun kasasının soba borusundan hallice olması.
  • Kablolarının sanki 2010'lu yıllardaki giriş seviyesi modelleri andırması.
Üstteki üç tane maddeyi şöyle bir birleştirin. Oturun ve kendinize bir sorun: Bu modelden önce en son hayatınızda ne zaman o anki ekonomik koşulları baz alarak bu kadar uygun fiyata kalitesiz PSU'ları andıran bir kasa ve kablo tasarımı ile beraber 80+ Platinum(?) sertifikalı bir model gördünüz? Yani ben gördüm malum sürekli içindeyim işin ama siz cevaplayın kendiniz bu soruyu.
Bu sebepten ilk bakışta bir ön yargı ile yaklaşıyor son tüketici. Dış tasarım ve kablo resmen uzak dur benden diyor. Plat sertifikalı ve yarı modüler bile değil. Neler oluyor burada?

1707948338764.png

Ürünü incelemeye başlamadan önce eksi bir yönüne değinelim. Fanı. Bearing yapısı olarak sleeve kullanıyor. High Power Performance GD için de aynı şey geçerliydi. Fan benim önem verdiğim bir kriter değil ama alacak arkadaşlarımız eğer önem veriyorlarsa burada dursunlar. Diğer bearing tiplerine göre ömrü saat bazında daha kısa. En ucuz yollu bearing tipidir.

1707948646789.png

Güç tablosuna baktığımızda 12V kanalının iki eş parçaya bölündüğünü görüyoruz. Kanal başına 45A verebiliyor. Bu da bizi OCP korumasına götürüyor evet.

1707948743627.png

PSU'nun iç yapısı karşımızda. Dışı ne kadar çirkin ise içi de bir o kadar güzel. PCB'ye uzaktan şöyle bir bakınca bile kaliteli bir PCB olduğu belli oluyor. Elimizdeki fotoğraflar çok sınırlı olduğu için maalesef devre elemanlarının büyük bir kısmına detaylı değinemeyeceğiz önceki incelemelerimin aksine.
Güç kaynağının Platinum sertifikalı olmasının temelde açıklaması Delta'nın sunucu pazarı için ürettiği PSU'lar. Sunucular sürekli açık kaldıkları için verimlilik burada önemli oluyor işte. Sadece sunucularda da değil, işiniz gereği bilgisayarı sürekli açık tutmak zorundaysanız o zaman PSU seçimi yaparken verimliliğe dikkat etmeniz gerekir ki elektrik faturanızdan uzun vadede memnun kalabilin. İçeri dalıp baktığımızda:

1707948899791.png

Bulk kapasitörü Nippon Chemi-Con KMQ serisi. KMQ eski bir seri. Genellikle daha önceden Superflower, Leadex platformlarında kullanmıştı ama güncel olanlarında kullanmıyor diye aklımda kalmış. EVGA Supernova G3 serisi zamanlarından bahsediyorum burada. Aynı Leadex III platformu çünkü.
450V ve 560uF kapasitans ile beraber 105C toleransı ile top kalitede bir bulk-kapasitör kullanıldığını görüyoruz. Bulk kapasitörü en pahalı devre elemanlarından birisidir. Ünitenin ne kadar kırpıldığı ile alakalı olarak bizlere güzel fikir verir. Özellikle elektrik kesintilerinde korkmanıza gerek yok kısacası. Top kalitede.
DC filtre kapasitörleri için kalite düşüklüğüne gidildiği ortada. Zaten gidilmesi sürpriz değil ama sürpriz olan şey beklediğimden daha fazla polymer kullanılması. Aslında PCB'ye uzaktan baktığımızda bile polymer kapasitörlerin yoğun olduğu bir PCB olduğu belli oluyor. Kapasiteleri 470uF. Electrolytic capler ise yine 105C toleranslı ama hangi markanın hangi serisine ait olduğu buradan görünmüyor. Kahverengi olanlar şu köşelerindeki beyaz kısımdaki ufak kahverengi çentik ile yine Nippon Chemi-Con'u fazlası ile andırıyorlar. Tahminimce öyledir.
Polymer caplerin tier 1 olması zaten mucize olurdu ona yapacak bir şey yok. CapXon tercih etmişler. Genelde çoğu kırpık ünitede CapXon tercihi yapılır. Güvenilir tier 3 kapasitörlerdendir.

1707950278846.png

Tepeden baktığımızda EMI filtresi tam görünüyor. Eksik bir şey göremedim. İki tane X kapasitörü ile dört tane Y kapasitörü ile beraber iki tane CM coili mevcut. MOV göremedim ama siyah heatsinklerin altında kalmış olabilir. EMI filtresi için ayrı bir PCB yapılmamış. Geçen incelediğimiz Power Boost Warrior'un EMI filtresi için ayrı bir PCB yapılmıştı giriş tarafta.
Onun dışında APFC Controller'ı da kartının üzerinde görünüyor. DC-DC kartı da keza sol tarafta bize bakıyor üzerlerinde polymer capler var. Daha fazla irdeleyebileceğimiz pek bir şey yok. Fotoğrafların açıları çok sınırlı.
Bu arada ikinci CM Coil'i tepeden bakınca görünmüyor ama şu açıdan bakınca transient Filter'ın altında kaldığını görüyoruz:

1707950568377.png

Bridge Rectifier'ı Heatsink'e bağlanmış. Kırmızı ile işaretleyeceğim nerede olduğunu. Kaliteli iç yapılarda gördüğümüz bir şeydir:

1707950749610.png

Ve bu kadar. Elimizde kaliteli bir iç yapı var. Gönül isterdi ki daha da detaya girebilelim ama en azından artık bu modelin kaliteli bir PCB'ye sahip olduğunu biliyoruz. Şimdi testlere geçme zamanı.
Verimlilik testlerini direkt geçiyorum. O konularda bir problemi yok. Voltaj regülasyonu önemli. Ona bir göz atalım:

1707950879714.png

İki ayrı 12V kanalında yapılan regülasyon testlerinde sapma oranı çok başarılı. 0.1'lik bir sapma oranı görülüyor. Aşırı tight ve istediğimiz de bu.

1707951512100.png

5VSB verimliliği 4 testin ortalamasında %79.73. Segmentine göre gayet başarılı. İstediğimiz ideal bir değer. %75'in üzerinde olması gerekir specification'a göre.

1707951591652.png

En önemli testlerden birisi olan Ripple testlerini koymamaları üzücü olurdu ve sonucu da hayal kırıklığı olmadı. Ripple değerleri 12V için gayet iyi. 22 mV bu segmente göre gayet başarılı. Filtre kapasitörlerinin rolü burada tartışmaya zaten kapalıdır. 5V ve 3.3V tarafında ise ortalama. Rakipleri o konuda maalesef çok sıkı. Orada geriye düşüyor bir tık. En azından 15 MV'nin altına inebilmesi lazım baş edebilmesi için.

Elimizde maalesef daha fazla test yok. Hold-up time görmek isterdim ama en azından bulk kapasitörünün kaliteli olduğundan emin olduğumuz için kendimize oradan bir teselli bulabiliriz.

İşte bu kadar. Günün sonunda elimizde kaliteli bir ürün var. Peki önerir miyim? Elbette öneririm. Mithat'a da hayırlı olsun şimdiden. Bu incelemenin bu kadar kısa sürmesini istemezdim ama elimizde ne varsa derlemeye çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Dosya Ekleri

• 1707951521094.png
    1707951521094.png
    24,5 KB · Görüntüleme: 32
Cidden su GPS'leri detayli inceleyen neredeyse hic yok gecen gun 750HB icin biraz gezindim 1 site disinda bulamadim dogru duzgun inceleme, kafanda varsa onun hakkinda da konu acabilirsin bence hem fiyat olarak su an cazip hem de tam moduler, bilgisi olsa iyi olur elimizde.

Eline saglik ayrica.

Cidden su GPS'leri detayli inceleyen neredeyse hic yok gecen gun 750HB icin biraz gezindim 1 site disinda bulamadim dogru duzgun inceleme, kafanda varsa onun hakkinda da konu acabilirsin bence hem fiyat olarak su an cazip hem de tam moduler.

Eline saglik ayrica.

Teşekkür ettim canım.

Benim Psu incelemesi gelir mi balım?
Aman hocam, @Oreki hocamız ya bizim PSU'ları beğenmedi ya da bizi beğenmedi ki onun için açtığımız konuyu "kestirip" attı. Üzücü bir olayın sonucunda konumuzla ilgilenmemesine rağmen hala daha kendisine dargın olmak 😒(!) ile beraber tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum 😇.

Ama sen incelemedin balim..

Aslında inceledim canım.

Bak.

Aman hocam, @Oreki hocamız ya bizim PSU'ları beğenmedi ya da bizi beğenmedi ki onun için açtığımız konuyu "kestirip" attı. Üzücü bir olayın sonucunda konumuzla ilgilenmemesine rağmen hala daha kendisine dargın olmak 😒(!) ile beraber tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum 😇.

Hala daha onunla uğraşuyorum da ROG 650G komple aklımdan çıkmıştı gerçekten.

Aslında inceledim canım.

Bak.

Hala daha onunla uğraşuyorum da ROG 650G komple aklımdan çıkmıştı gerçekten.
Ben bu konuyu gormemisim agam. Benim elimdeki psu ile yeni cikacak olan 5000 veya 8000 serisi kartlardan birini kullanmak istiyorum umarim yeni seriler cok fazla trafo olmaz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı Alt