Siber suçlar tarafından arandım

hazernag

Aktif Üye
(Arandım dememin sebebi telefon numarasını ben kullanıyorum ama dedemin üstüne.)

Bugün dedemi siber suçlardan aradılar. Dedem de numarayı dolandırıcı sanıp kapatmış. Ardından annemi aramışlar gerçek olduklarını doğrulamak için. Gerçekten siber suçlar arıyormuş. Annem de dedem de biraz dinlemişler ne dediklerini fakat bu olaylardan anlamadıkları için çok karmaşık bir şekilde bana anlattılar. Benim anladığım kadarıyla, dedeme kayıtlı numaralardan birinden (veya eski kullandığı telefon numarasından) Instagram hesabı açılmış çünkü hiç ismini duymadığım birinin kullanıcı adını söylemişler. Bu Instagram hesabından da yasa dışı bir iş yapılmış ki bizi aradılar. Ben de en başta benim ettiğim hakaretlerden çağırıyorlar sandım fakat hâlâ belli değil. Bundan dolayı da çağırıyorlar olabilirler. En geç 12'de gelip ifade vermeniz gerekmekte, yoksa daha farklı işlemler uygulanacak diye ekleme yapmışlar. Yarın 12'de dedemle ifadeye gideceğim, çünkü kaç yaşında adam hâlâ tuşlu telefon kullanıyor, bu tür işlerden anlamıyor :D Ben de onun yerine konuşacağım. İfadeden çıkınca bu konuyu güncelleyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olayı öğrendik.

2022 yılında bir şahıs benim telefon numaramı kullanarak instagram hesabı oluşturmuş ve hesap üzerinden çocuk p****grafik içerikli video paylaşmış instagram grubundan. Telefon numarası dedemin üstüne olduğu için dedemin ifadesini aldılar. Savcılık gerekli görürse telefon numarasını ben kullandığım için benim de ifademi alacakmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı Alt