Olsun da aman CCD'lere ayırmasınlar.

CCD'lere ayıracaklarsa da illa RTX 7000Pro'da ayırıversinler, gecikmeyi takan yok o cenahta nasılsa.

Yani sürücüye veya Windows'a burada iki ayrı çekirdek var dedirtirlerse geçmiş olsun, o tarz fantezileri gecikmenin değil işlem gücünün arandığı Quadro denesinler Render veya veri merkezinde kimse 15-20 nanosaniyelik gecikmeyi umursamaz, bizim tek istediğimiz şey kare zamanının dümdüz kalması. :D
 
Ekran Alıntısı11.webp


Garibanın yüzü gülmedi.
2015 laptop ekran kartını okudu.

Siz olayı biraz yanlış anlamışsınız, ASIC silikon kalitesi değeri sadece birebir aynı modele sahip iki kartı mesela iki tane 4060 veya iki tane 5070 Ti yan yana koyduğunuzda bir anlam ifade eder.

2013 model GTX 760'ın %71 gibi yüksek çıkmasının sebebi de kartın günümüz teknolojisinden daha kaliteli silikona sahip olması falan değil, o kartın 28nm transistörlerle üretilmiş olması. 28nm'deki transistör aralıkları ve fiziksel kaçak akım toleransı çok geniş olduğu için, programın okuduğu telemetri tablosu o eski mimaride yüksek yüzde veriyor. Bugünkü RTX 5000 serisinde küçücük silikona milyarlarca transistör sıkıştırıldığı için 4-5nm sınıfı aşırı yoğun üretim kaçak akım profili ve programın o eski skalasında %30-50 gibi düşük görünüyor. GTX 760'ın yüksek çıkması eski nesil fabrikasyonun getirdiği bir telemetri farkı.
Ben GTX 760 yüksek veriyor mu demişim? Sadece 2013 ekran kartını okumuş demişim. Bu kadar zahmete gerek yoktu. Benim R5 M330'da %57.5 çıkmış mesela.

RX 6800 6900 vb. modellerden birsürü kişi test etti ve hepsi %85-95 arası bayağı yüksek slikon vermiş. Yani bir anlam ifade ediyor buna göre AMD slikon konusunda çok başarılı stabil bir iş yapmış.
Başka RX 6000-7000 serisi ekran kartlarındada %80 altına düşen yok. RX 570-580 falanda o şekilde hatta.
 
Eki Görüntüle 285180

Garibanın yüzü gülmedi.
2015 laptop ekran kartını okudu.


Ben GTX 760 yüksek veriyor mu demişim? Sadece 2013 ekran kartını okumuş demişim. Bu kadar zahmete gerek yoktu. Benim R5 M330'da %57.5 çıkmış mesela.

RX 6800 6900 vb. modellerden birsürü kişi test etti ve hepsi %85-95 arası bayağı yüksek slikon vermiş. Yani bir anlam ifade ediyor buna göre AMD slikon konusunda çok başarılı stabil bir iş yapmış.
Başka RX 6000-7000 serisi ekran kartlarındada %80 altına düşen yok. RX 570-580 falanda o şekilde hatta.
İyi güzel diyorsun da AMD silikonu kendi arka bahçesinde dökmüyor ki, RX 6000 7000 serisini de, %35-50 çıkan RTX 4000 5000 serisini de birebir aynı fabrika TSMC aynı banttan çıkarıyor. Aynı fabrikadan çıkan çiplerin biri komple %90 çıkıp diğeri %40 iki firmanın BIOS'a yazdığı telemetri ve voltaj tablosu farkı vardır.

Yarı iletken üretiminde banttan çıkan milyonlarca çipin tamamının %85-95 kalitede çıkması fizik kurallarına aykırı, HWiNFO'nun AMD PowerPlay tablosunu hesaplarken tavan voltaj marjını çok geniş baz aldığını gösterir.

GTX 760 ve R5 M330 kısmında da, bu ASIC muhabbeti zaten 2012'de eski 28nm kartlar zamanında çıkmış bir özellik, eski kartları okuması sürpriz değil. R5 M330 dediğin çip de 28nm mobil GPU, kendi voltaj tablosuna göre %57 vermesi gayet normal.
 
İyi güzel diyorsun da AMD silikonu kendi arka bahçesinde dökmüyor ki, RX 6000 7000 serisini de, %35-50 çıkan RTX 4000 5000 serisini de birebir aynı fabrika TSMC aynı banttan çıkarıyor. Aynı fabrikadan çıkan çiplerin biri komple %90 çıkıp diğeri %40 iki firmanın BIOS'a yazdığı telemetri ve voltaj tablosu farkı vardır.

Yarı iletken üretiminde banttan çıkan milyonlarca çipin tamamının %85-95 kalitede çıkması fizik kurallarına aykırı, HWiNFO'nun AMD PowerPlay tablosunu hesaplarken tavan voltaj marjını çok geniş baz aldığını gösterir.

GTX 760 ve R5 M330 kısmında da, bu ASIC muhabbeti zaten 2012'de eski 28nm kartlar zamanında çıkmış bir özellik, eski kartları okuması sürpriz değil. R5 M330 dediğin çip de 28nm mobil GPU, kendi voltaj tablosuna göre %57 vermesi gayet normal.
Çokta yanlış gelmedi açıkcası. RX 9070 XT'de %40 UV yapıp daha yüksek performans alınabiliyor, RX 9070'de UV yapıp RX 9070 XT performansı alınabiliyor. Nvidia'da bu kadar yüksek şeyler akla gelmiyor. Mesela RX 9070'i OC ile RX 9070 XT muhtemelen ekran kartlarının %80'i yapabilir.
 
Çokta yanlış gelmedi açıkcası. RX 9070 XT'de %40 UV yapıp daha yüksek performans alınabiliyor, RX 9070'de UV yapıp RX 9070 XT performansı alınabiliyor. Nvidia'da bu kadar yüksek şeyler akla gelmiyor. Mesela RX 9070'i OC ile RX 9070 XT muhtemelen ekran kartlarının %80'i yapabilir.
Bu arada 9070 çipi undervolta daha iyi tepkisel. Xt modeli zaten sınırlar zorlanmış kart.

Hatta ben yaptığım 9070'te -100 UV yaptim karta 9070 XT'nin Low profilini diyordum :)

3d markta 9070 xtler 6800 aliyordu ben 6650 almayi başarmıştım.
 
Çokta yanlış gelmedi açıkcası. RX 9070 XT'de %40 UV yapıp daha yüksek performans alınabiliyor, RX 9070'de UV yapıp RX 9070 XT performansı alınabiliyor. Nvidia'da bu kadar yüksek şeyler akla gelmiyor. Mesela RX 9070'i OC ile RX 9070 XT muhtemelen ekran kartlarının %80'i yapabilir.
RTX 5000 serisinden hiç haberin yok sanırım. Şu an 5070 Ti ve 5080'lerde çekirdeğe +225, Xbar'a +300 MHz, GDDR7 belleklere de +3000 MHz dayayıp %15-25 saf performans koparıyor. OC'li 5070 Ti stok 5080'in ensesine biniyor, gırtlağına kadar açılmış 5080 de Steel Nomad'da 10.000 puanı 100 FPS barajını devirip stok 4090'ın ensesine oturuyor.

Kart stok halde o şişik voltaj yüzünden güç limitine çarpıp hız kısıyor, sen UV yapınca güç limitinde yer açılıyor ve kart olması gereken hıza yeni çıkıyor. HWiNFO'nun herkese %85-95 dağıtmasının sebebi de BIOS'taki bu geniş voltaj marjı zaten.

Bu arada gerçek anlamda %40 UV diye bir şey fiziksel olarak imkansız; 1.1V çalışan kartı %40 kısıp 0.65V'a çekersen masaüstünü bile göremezsin, direkt siyah ekrana düşer. Senin %40 dediğin şey ya Adrenalin'deki -40 mV ofsettir. :D