Rehber Victus 15 neden alınmaz?

Önceki konuda bahsettiğim Nitro V15 modelinin benzeri olan Victus 15'in neden alınmaması gerektiğine değineceğiz bu sefer. Modeller aslen benzer ama kullanıcılar gene Victus iyi modeldir deyip bu modele yeltenebiliyor, amacımız onları bu vasıfsız modelden geri tutmak.

2022 Versiyonları gene bir nebze fiyat olarak çok uygunsa düşünülebilir fakat burada asıl değineceğimiz nokta 4050 versiyonları bu modelin. Öncelikle iç yapıya bakalım.

1711742155800.png

Kalın çift ısı borusu ve birbirine yakın yerleştirilmiş fan ile soğutma sistemi sağlanıyor, bu sistem işe yaramayan bir sistem. Onun dışında modelde çift ram slotu ve sadece 1 adet nvme disk slotu var, bu da bir eksisi. Modeldeki işlemciler 45W PL1 115w PL2 değeri ile geliyor fakat PL2 limitine yaklaşamadan bile thermal yiyen rezalet bir soğutma sistemine sahip modelin kendisi, Cinebench puanlarıyla bunu daha iyi anlayacağız şimdi. Ufak oynama olabilir tabii puanlarda, genelin benzer olduğunu unutmayalım. Aşağıda 13500H ve 13700H puanları bulunuyor.

victus13500.png
1711743031080.png

Evet, genel puanlardan haberi olmayan arkadaşlar için ufak bir karşılaştırma olması için, gene giriş seviyesi olan ve eski nesil CPU bulunduran Nitro 5'in değerlerini koyayım;

1711743163325.png

Zayıf CPU performansı kısmını anlamış olduk, ekstradan modelde 75W değerlerine sahip tam performans veremeyen GPU var ve bunun üstüne bu model MUX switch veyahut Advanced Optimus bulundurmamakta. Panel olarak da geneli 250 nit %45 NTSC, leş diyebileceğimiz türden panel ile gelmekte. Her anlamda elde kalan bir arkadaş fakat kısmen fena olmayan bir pil ömrüne sahip fakat o da aşırı değil, 70 wh bataryaya sahip olmasının artılarından birisi.

Sonuç: Rezalet ötesi CPU performansı, tam performans değerine sahip olmayan GPU, MUX'un bulunmaması ve rezalet panele sahip olması modeli alınamaz hale getirmekte.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten fanları yan yana olan kasa görüyorsanız uzak durun. Soğutmadan hiç anlamam ancak az düşününce dıştaki fanın içtekine oranla verimsiz olacağını ve GPU, CPU'yu aynı boru hattında soğutmanın değişik sonuçlar vereceğini anlıyorum. Dediğim gibi hiç anlamıyorum ancak hiç aksini ispatlayan bir kasa örneği görmedim.

HP Victus RTX 4070 GPU'lu olan modeli şu anda Vatan'ın sitesinde 40 bin TL fiyatla satılıyor.

Bahsettiğiniz cihazın linkini atar mısınız? Güzel indirimmiş hemen konu açalım :D.

Daha bugün seyahat ve tatillerde Switch bazen yetersiz kaldığından oyun için laptop siparişi verdim, piyasaya biraz hakim oldum. HP Victus RTX 4070 GPU'lu olan modeli şu anda Vatan'ın sitesinde 40 bin TL fiyatla satılıyor, Gaming.gen.tr'de MSI Thin RTX 4050 27 bin TL. Bu ürünler verdiği paraya yüksek kalite değil daha güçlü donanım isteyenler için üretiliyorlar. Kasasında, soğutma sisteminde, ekranında hatta yanlış bilmiyorsam (sadece duydum) CPU/GPU gibi bileşenlerde bile üretim sonunda daha düşük kalitede partilerdeki ürünlerle fiyat tasarrufu yapılıyor. Yukarıdaki üyenin dediği gibi seçimleri bütçe belirler. Bütçesi yüksek olan ise benzer donanıma karşın diğer bileşenleri de kaliteli istediğinden aradaki farkı verip başka model tercih edebilir.
Tercihi her zaman bütçe belirler fakat yakın fiyatlarda bu modelleri tercih etmek isteyen kişi sayısı çok, anlayamadiginiz nokta da bu sanırım. Bu modeller alınmayacak modeller yakın fiyatta, ki hiçbir zaman aşırı uyguna düştükleri de olmuyor genelde. 2 yıldır piyasayi düzenli takip ediyorum, az çok fikrim var yani.

Kral siz 25ms panelli laptoplara talep oluşturmayın. Millete önermeyin kalsın ellerinde bakalım 3ms paneller geliyor mu gelmiyor mu görürsünüz.

Excalibur'lar bile 3ms.

Millet forumlardan Nitro 5'lere isyan etti 25 ms diye ülkeye gelmeyen Nitro16'lar ülkeye geldi.

Şu muhabbet baydı, Excaliburlar'da 3 ms değil lafta o. Ülkeye gelmeyen Nitro 16'lar diye bir şey yok, model yeni çıktı çıktığında da ülkemize geldi. Siz Türkiye'nin pazar payını ne kadar büyük saniyorsunuz anlamadım, boykot çağrısı geliyor 25 ms modellere :D

Victus alınacaksa mümkünse 13. Nesil intel Victus 16 modeller alınmalı, onun haricinde Nitro 5 daha mantıklı Victus 15'e nazaran. Yeni çıkan 14. Nesil Victuslar hem %100 sRGB panele sahip hem de daha kaliteli kasaya sahip ama 50k para verilir mi orası ayrı bir konu..

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı Alt